Τελευταία εβδομάδα της Αποκριάς και όλα στο σχολείο μας είναι διαφορετικά, χαρούμενα, χρωματιστά! Η εορταστική ατμόσφαιρα έφτασε στο αποκορύφωμά της σήμερα, που όλοι ήρθαμε μεταμφιεσμένοι στο Σχολείο. Το μάθημα στην τάξη δεν είναι όπως τις άλλες μέρες. Κάνουμε κατασκευές και μιλάμε για τα έθιμα της Αποκριάς και της Καθαρής Δευτέρας. Τα παιδιά έβαλαν τις αποκριάτικες στολές τους, χόρεψαν και τραγούδησαν και γέμισαν το σχολείο μας χρώμα με τις πολύχρωμες σερπαντίνες τους.

Όλα ξεκίνησαν με το παραδοσιακό  πέταγμα  του χαρταετού που τα ίδια είχαν ετοιμάσει, αν και ο αέρας δεν ήταν τόσο δυνατός ώστε να τους οδηγήσουν ψηλά στον ουρανό.

Έπειτα η  αυλή μας γέμισε με πολύχρωμες στολές, πρωτότυπες και εντυπωσιακές. Όλα τα παιδιά, μαζί με τις δασκάλες τους έκαναν έναν μεγάλο κύκλο, τραγούδησαν και χόρεψαν παραδοσιακά  και αποκριάτικα τραγούδια, έπαιξαν και συμμετείχαν με κέφι και χαρά.

ΚΑΛΕΣ  ΑΠΟΚΡΙΕΣ