Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου επισκέφθηκε τον χώρο του σχολείου μας το Τμήμα Τροχαίας Πύργου, το οποίο ανήκει στην Αστυνομική Διεύθυνση Ηλείας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των παιδιών γύρω από το θέμα της Οδικής Ασφάλειας και Κυκλοφοριακής Αγωγής και, πιο συγκεκριμένα αφορούσε στη συμπεριφορά οδηγών, πεζών και επιβατών.

Αρκετός χρόνος αφιερώθηκε στον ρόλο των διαβάσεων πεζών και στις προειδοποιήσεις των τροχονόμων, ενώ, επίσης, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στην προσεκτική οδήγηση και τα μέτρα προφύλαξης των οδηγών ποδηλάτων και ηλεκτρικών πατινιών για την αποφυγή τραυματισμών και κινδύνων.

Οι μαθητές και μαθήτριες έκαναν αρκετές ερωτήσεις προς τις αστυνομικούς, οι οποίες απάντησαν με μεγάλη προθυμία.