Η Ηλεία μας, ο γενέθλιος τόπος των Ολυμπιακών αγώνων, έχει την τιμητική της. Αυτή την εβδομάδα στην Αρχ. Ολυμπία γίνεται μια γιορτή αθλητισμού και πολιτισμού και φυσικά δεν μπορούσε να λείπει και το δικό μας σχολείο!

Οι μικροί μας μαθητές συμμετείχαν στις δράσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Αρχ. Ολυμπίας στα πλαίσια των επετειακών εκδηλώσεων για τα 2.800 χρόνια από την τέλεση των πρώτων Ολυμπιακών Αγώνων, το 776 π. Χ. και της τελετής της αφής για τους ΧΧΧΙΙΙ Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αγωνίστηκαν σε αρχαία και σύγχρονα ολυμπιακά αθλήματα , είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα εκθέματα των δαδών και άλλων πολύτιμων αντικειμένων των Ολυμπιακών Αγώνων από το 1936 έως σήμερα και συνομίλησαν με τον Ολυμπιονίκη της άρσης βαρών Γιώργο Τζελίλη!
Κυρίως όμως είχαν μια ευχάριστη βιωματική εμπειρία μαζί με δεκάδες συμμαθητές τους από σχολεία όλου του νομού για το συλλογικό πνεύμα του ολυμπιακού ιδεώδους!