Με παραδοσιακό αποκριάτικο χρώμα γιορτάσαμε και φέτος την Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας.

Η Τσικνοπέμπτη είναι μια ετήσια τελετή, της οποίας η αρχή χάνεται μέσα στους αιώνες. Η ημέρα που τρώγεται κρέας. Η λέξη Τσικνοπέμπτη προέρχεται από τις λέξεις «τσίκνα» (η μυρωδιά του καμένου ψημένου κρέατος) και «Πέμπτη».
Η Τσικνοπέμπτη βρίσκεται στο μέσο των 3 εβδομάδων του εορτασμού του καρναβαλιού. Πρόκειται για τη Πέμπτη της 2ης εβδομάδας, της Κρεατινής.

Γιορτάζεται την Πέμπτη που είναι 11 ημέρες πριν την Καθαρά ∆ευτέρα. Είναι ημέρα χαράς αλλά και προετοιμασίας για τους ορθόδοξους χριστιανούς, καθώς η σαρανταήμερη περίοδος της Σαρακοστής πριν το Πάσχα πλησιάζει.

Έτσι κι εμείς,  τηρήσαμε  το παραδοσιακό έθιμο και  γιορτάσαμε στο σχολείο μας με φαγητό, τραγούδι και χορό. Οι μαθητές όλων των τάξεων και του Νηπιαγωγείου, έφαγαν τα σουβλάκια τους στο δεύτερο διάλειμμα, ήπιαν τις πορτοκαλάδες τους,  κέρασμα από τον Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων και ύστερα χόρεψαν και τραγούδησαν στο προαύλιο του Σχολείου παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς.

Καλές Αποκριές.